HS Sports Broadcast Schedule

Fri 09/21 Lisbon vs Northern Cass at Northern Cass Football, 7:00 PM start
Tue 09/25 Lisbon vs Northern Cass at Northern Cass Volleyball, 7:15 PM Start
Fri 09/28 Milnor-North Sargent vs Maple Valley-Enderlin at Buffalo Football, 7:00 PM Start
Thu 10/04 Central Cass vs Enderlin at Enderlin Volleyball, 7:15 PM Start
Fri 10/05 Northern Cass vs Kindred at Kindred Football, 7:00 PM Start
Mon 10/08 FSHP vs Northern Cass at Northern Cass Volleyball, 7:15 PM Start

 

Brad Anderson Sports

Scores and schedules from around the area

Football scores from Friday.

Lisbon 30, Northern Cass 26
Central Cass 50, Watford City 0
**Jonah Lietz, 4 TD passes for CC**
Kindred 45, Milnor-North Sargent 12
Hillsboro-Central Valley 43, Maple Valley-Enderlin 8
Valley City 6, Devils Lake 0
Oak Grove 37, Ellendale-Edgeley-Kulm 28
Thompson 52, May-Port CG 14
Hankinson 38, Wyndmere-Lidgerwood 0
Richland 54, Hatton-Northwood 28
Shanley 33, Turtle Mountain 8
Wahpeton 36, Grafton 6

Thursday’s volleyball scoreboard.

Central Cass over Tri-State 3-0 (25-18, 25-10, 25-14)
LaMoure-Litchville-Marion over Maple Valley 3-0 (25-10, 25-13, 25-23)
May-Port-CG def. FSHP 3-0 (25-9, 26-24, 25-11)
Wyndmere-Lidgerwood over Sargent Central 3-0 (25-20, 25-10, 25-12)
Thompson over North Border 3-0 (25-5, 26-24, 25-9)
Hatton-Northwood over Hillsboro-Central Valley 3-2 (17-25, 25-23, 25-19, 17-25, 15-13)
Griggs County Central over Larimore 3-1 (25-16, 25-23, 20-25, 25-18)

Class A and 9-Man football polls for this week from the North Dakota Associated Press Sportscasters and Sportswriters (NDAPSSA).

Class A

1. Hillsboro-Central Valley (12) 4-0
2. Carrington (5) 4-0
3. Velva 4-0
4. Bowman County 4-0
5. Langdon-Edmore-Munich 4-0

Others Receiving Votes: Beulah 4-0 and Bishop Ryan 4-0

9-Man

1. Thompson (10) 5-0
2. New Salem-Glen Ullin (6) 5-0
3. Shiloh Christian (1) 5-0
4. New Rockford-Sheyenne 5-0
5. Napoleon-Gackle-Streeter 5-0

Others Receiving Votes: May-Port CG 4-1, Ray-Powers Lake 4-0, Richland 4-1 and Mohall-Lansford-Sherwood 4-1.

Volleyball scoreboard from Tuesday:

Central Cass over Kindred 3-0 (25-16, 25-12, 25-18)
Northern Cass over. Sargent Central 3-0 (25-8, 25-3, 25-13)
Oak Grove over Richland 3-2 (20-25, 9-25, 25-15, 25-20, 15-10)
FSHP over Four Winds-Minnewaukan 3-0 (25-16, 25-15, 25-23)
Hankinson over Wyndmere-Lidgerwood 3-1 (15-25, 26-24, 25-15, 25-20)
Milnor-North Sargent over Tri-State 3-0
Enderlin over Lisbon 3-1 (27-25, 13-25, 25-9, 25-21)
Barnes County North over Griggs County Central 3-2 (20-25, 25-16, 21-25, 25-16, 15-12)
Thompson over Midway-Minto 3-0 (25-15, 25-11, 25-15)
Hatton-Northwood over North Border 3-0 (25-17, 25-16, 26-24)

Football scoreboard from Tuesday:

New Rockford-Sheyenne 66, FSHP 22

Class AAA and AA polls this week, as voted on by the North Dakota Associated Press Sportscasters and Sportswriters (NDAPSSA). First place votes in parentheses.

Class AAA:
1. Bismarck (18) 4-0
2. Bismarck Century 4-0
3. Sheyenne 3-1
4. Fargo Davies 2-2
5. Fargo South 3-1

Others Receiving Votes: Mandan (2-2), Minot (2-2).

Class AA:
1. Shanley (10) 4-0
2. Bismarck St. Mary’s (8) 4-0
3. Central Cass 3-1
4. Devils Lake 2-2
5. Jamestown 2-2

Saturday: Valley City Optimist Volleyball tournament.

  • Northern Cass over Dickinson Trinity 1-1 (26-24, 26-26)
  • Northern Cass over Wyndmere-Lidgerwood 2-0 (25-14, 25-9)
  • Northern Cass over Maple Valley 2-0 (25-12, 25-16)
  • Dickinson Trinity over Maple Valley 2-0 (25-11, 25-11)
  • Wyndmere-Lidgerwood over Maple Valley 2-0 (25-23, 25-14)
  • Central Cass over Medina/Pingree-Buchanan 2-0 (25-16, 25-18)
  • Central Cass over Hillsboro-Central Valley 2-0 (25-19, 26-24)
  • Central Cass over Sargent Central 2-0 (25-12, 25-4)
  • Hillsboro-Central Valley over Medina/Pingree-Buchanan 2-0 (25-15, 25-20)
  • Hillsboro-Central Valley over Sargent Central 2-0 (25-9, 25-22)
  • Medina/Pingree-Buchanan over Sargent Central 2-0 (25-16, 25-16)
  • LaMoure-Litchville-Marion over FSHP 2-0 (25-19, 25-15)
  • Shiloh Christian over FSHP 2-0 (25-14, 26-24)
  • FSHP over Barnes County North 1-1 (27-25, 24-24)
  • Oakes over Milnor-North Sargent 2-0 (25-13, 25-19)
  • Milnor-North Sargent over Park River-Fordville-Lankin 2-0 (25-20, 25-22)
  • Milnor-North Sargent over Garrison-Max 2-0 (25-21, 25-17)
  • Langdon-Edmore-Munich over Richland 2-0 (25-15, 25-16)
  • Edgeley-Kulm-Montpelier over Richland 2-0 (25-21, 25-21)
  • Richland def. Griggs County Central 2-0 (25-10, 25-10)

Championship bracket final: Langdon-Edmore-Munich over Northern Cass 2-1 (25-12, 21-25, 15-5)

Consolation bracket final: Richland over May-Port-CG 2-1 (25-11, 22-25, 15-12)

September 22 (Sa)

Cross Country:

  • Central Cass, Kindred, Lisbon at Valley City Invite

Volleyball:

  • Oak Grove at Dickinson tournament

September 24 (M)

Volleyball:

  • Oak Grove at Norman Co. East/Ulen-Hitterdal
  • Barnes Co. North at Maple Valley

 September 25 (Tu)

Volleyball:

  • Lisbon at Northern Cass
  • Central Cass at Milnor-North Sargent
  • Richland at Kindred
  • Wyndmere-Lidgerwood at Enderlin
  • Sargent Central at Maple Valley
  • Tri-State at Hankinson
  • Hatton-Northwood at FSHP