Brad Anderson Sports

Scores and schedules from around the area

Class B Region girls basketball scores.

Region 1 at NDSCS
Kindred 63, Oak Grove 35
Central Cass over Milnor-North Sargent 68-67 (OT)
Richland 60, Lisbon 54
Enderlin 63, Northern Cass 61

Region 2 at Grand Forks
Grafton 55, Midway-Minto 37
Park River-Fordville-Lankin 53, North Border 35
Thompson 62, Hillsboro-Central Valley 31
May-Port-CG 49, Hatton-Northwood 31

Class B State Wrestling Individual Results.

1st–Lisbon, 177 points
3rd–Central Cass, 114 points
7th–Hillsboro-CV, 96.5 pts
14th–Kindred, 55 pts.

106–Boeden Greenley of Lisbon 1st, Jake Deutsch of Central Cass 2nd
113–Caleb Nielsen of Lisbon 1st
120–Carter Schmitz of Kindred 2nd, Luke Leshuk of Hillsboro-CV 5th.
126–Matt Anderson of Hillsboro-CV 4th
132–Andrew Volk of Central Cass 3rd
138–Hunter Schwab of Lisbon 3rd, Brock Roesler of Kindred 4th
145–Easten Ogren of Kindred 4th
152–Jordan Sours of Lisbon 1st
160–Chase Gross of Central Cass 5th, Gavin Wright of Hillsboro-CV 6th
171–Jeremiah Sullivan of Lisbon 2nd
182–Mark Hastings of Hillsboro-CV 1st, Joe Ellison of Central Cass 6th
195–Gavin Reinke of Lisbon 6th
220–Cade Merrigan of Central Cass 3rd, Sam Rieger 4th
285–Ben Shearer of Lisbon 2nd, Seth Owens of Hillsboro-CV 3rd

State Class B Dual Wrestling quarterfinals.

Central Cass 45, Bishop Ryan 23
Lisbon 45, Bowman County 22
South Border 36, Hillsboro-Central Valley 32
New Salem-Almont 53, Velva 21

Central Cass vs. Lisbon in the semifinals Friday, 12:30 at the Fargodome.

Region 1 Girls Basketball pairings:

#1 Kindred, #2 Richland, #3 Enderlin receive 1st round byes.

Play-in games Thursday. All games at 7:00.
Oak Grove 60, Hankinson 53
Central Cass 86, Tri-State 42
Milnor-North Sargent 71, Maple Valley 38
Lisbon 59, Wyndmere-Lidgerwood 43
Northern Cass 47, Sargent Central 34

Quarterfinals at NDSCS Monday

  • Kindred vs Oak Grove–3:00
  • Central Cass vs. Milnor-North Sargent–4:30
  • Lisbon vs. Richland–6:00
  • Enderlin vs. Northern Cass–7:30

Region 2 Girls Basketball pairings:
#1 Grafton, #2 Thompson, #3 May-Port CG, and #4 Park River/Fordville-Lankin receive 1st round byes.

Play-in games Friday. All games at 7:00
#9 Cavalier at #8 Midway-Minto
#12 FSHP at #5 North Border
#10 Drayton/Valley-Edinburg at #7 Hillsboro-Central Valley
#11 Larimore at #6 Hatton-Northwood

Tuesday’s local scoreboard.

Girls BB:
Sargent Central 49, Central Cass 39
Enderlin 61, Milnor-North Sargent 45
Oak Grove 50, Maple Valley 23

Boys BB:
Central Cass 51, Sargent Central 46
Thompson 71, Hillsboro-Central Valley 69 (2 OT)
Lisbon 53, Oakes 39
Maple Valley 55, Medina/Pingree-Buchanan 41